Ihlamur Balı

2018-01-12 10:08:57 0 By: John Times Read: 418


Ihlamur Balı,Türkiye’de çok azca bir bölgede yetişmektedir. Bursa, Rize, Yalova, Artvin şehirlerinde çokca yetiştirilen oldukça hoş bir kokusu olan bir bitkidir. Bahar aylarında kestane ağacından hemen sonra açan ıhlamur çiçekleri bal özü bal arıları tarafından toplandıktan sonrasında kovana taşınır. Sulu vaziyette olan bu bal özü işçi arıların kanat çırpmaları ile suyu uçurularak daha yoğun hale getirilmesiyle organik bal oluşur. Arılar kestane balı ve ıhlamur balını hem de aldıkları için birbirinden ayırt etmek zor olsa gerek.
Ihlamur balı sofralarda kahvaltıda yenilen bir bal olmayıp çoğu zaman ilaç niyetine bir takım nebat ve tohumlar ile karıştırılarak hastalıkların giderilmesi için kullanılmaktadır.
Ihlamur balı leziz ve oldukca hoş kokulu bir bal olup ıhlamur kokusunu ıhlamur balını yerken alabilirsiniz.
Ihlamur balının nelere iyi gelebileceğine dair bakıldığında antioksidan özelliğinden ötürü kanseri önleyici etkiye haiz olduğu bilimsel araştırmalarca bilinmektedir. Merkezi sinir sistemine tesiri güçlüdür ve sinir sistemini korur. Ihlamur balı terlemeyi gerçekleştirmiş olduğinden soğuk algınlığına iyi gelmektedir. Vücut ateşini düşürdüğü, balgam söktürdüğü ve kuru öksürük gibi göğsü acıtan durumlarda ıhlamur balı ya da ıhlamur çayı tüketildiğinde göğüse refah verir.
Ihlamur balı yetiştiği alanın kısıtlı olması sebebiyle azca verim elde edilmektedir. Bu sebep ile de pahalı satışa haizdir. Yurt dışında birçok ülkede üretimi meydana getirilen ıhlamur balı ihracatı ve ithalatı yapılmaktadır.

Comments

Write Comment

Dogalballar.com Türkiye'de bal ürünleri içerisinde yer alan doğal bal , polen,  propolis ve arı sütü arı ürünleri sektöründe sizlere 40 yılı aşkın tecrübe ve bilgisi ile bu güne kadar tatmış olduğunuz tüm balların tadını unutturacak ürünleri ile hizmet vermektedir. Aynı zamanda firmamızın ürettiği ballı, polenli,propolisli sabunlarımız kimyasal içermemektedir. 

text_heading